Z historie do současnosti

Z pohledu historického hlediska nebyl vývin přístrojů a moderního zařízení vůbec jednoduchý. Jak jsme tedy nakonec mohli dospět k tak vyspělé a bezkonkurenční diagnostice, která nám v dnešní době poví o nenarozeném miminku, tedy zatím jenom plodu, naprosto vše, od jeho genetiky až po ty nejmenší drobnosti?

výbavička

a.       Samotný počátek dvacátého století byl průlomový.
Do této doby nebylo moc možností, jak plod vyšetřit, nebo jak zjistit jakýkoliv jeho vývoj. Ještě nenarozené děťátko se tak vyvíjelo samo a nikdo nemohl vědět, jak to všechno nakonec dopadne.

b.       V dnešní době si mohou být maminky daleko jistější, jestli je jejich miminko v bříšku v pořádku.
Zjišťuje se, co mu chybí, co je potřeba doladit nebo naopak, jestli je zdravé a čilé. Slouží k tomu spousta moderních zařízení, které nám odhalují veškerá zákoutí maminčina bříška a také genetické predispozice plodu v našem těle.

V minulosti se vývin plodu určoval pouze podle pohybů, které byly patrné. Mohli jste zhodnotit stav podle velikosti bříška, a měřily se odezvy. Poslech ozev stetoskopem byl tehdy největší výkon, kterého jsme mohli dosáhnout o nějakém zjištění genetických poruch ještě před narozením, nemohla být ani řeč. Na začátku 20.tého století bylo plod možné rentgenovat. Tento pokus – omyl, byl naštěstí zjištěn včas, aby se mu následně lidé vyhnuli.

těhotná

Jak se tedy daří miminku v bříšku?

Jak zjistit nebo vytušit, co se tam děje? Do šedesátých let o tom nikdo neměl ani tušení. Nebylo možné nějakým způsobem přijít na to, jak zjistit, kde je plod, kde placenta a jak se vše vyvíjí. Jakmile se objevil ultrazvuk a registrační technika, byl to doslova průlomový okamžik v porodnictví. K dispozici byl sonograf a kardiotokograf, tedy přístroje, které zjišťovaly srdeční frekvenci, děložní kontrakce a pohyby plodu. Velmi významnou událostí se staly i objevy dalších přístrojů, které nám odhalují genetické vady.
 
Prenatální diagnostika dnešního století
 
Fetální medicína je spojení prenatální diagnostiky a fetální terapie. Genetika Olomouc se zabývá taktéž těmito problémy a následným maminkám může pomoci v jejich životě. Není lehké stát se těhotnou ženou, a proto se snažíme těmto ženám v každém ohledu pomoci. Provádíme ultrazvukový screening v 1. Trimestru. Samozřejmostí je 3D a 4D technologie a další vyšetření na zjištění genetických vad.