Varující drony

V Austrálii takovou stráž mají. Jsou to bezpilotní letouny vybavené nejmodernější technologií využívanou armádou. Tyto drony s kamerami jsou schopné vidět žraloky až do hloubky devíti metrů. Poté vyšlou varování nejen pobřežní hlídce, ale i do chytrých hodinek plavců.

 

Od roku 2000 při útocích žraloků v západní Austrálii zemřelo 15 lidí. V roce 2017 bylo zaznamenáno 26 útoků, dva napadení lidé nepřežili.

pláž Bondi

„Rentgen oceánu“

 

Technologii pro sledování žraloků upravila společnost Shark Alert International. Kamera řízená touto technologií pořídí každou vteřinu sedm záběrů na pěti různých frekvencích. Jak říká ředitel firmy Chris Gurtler:„Je to jako rentgen oceánu.“ Na hlídání pobřeží v okolí australských pláží se používali dlouhou dobu jen lidští pozorovatelé v nízko přelétávajících letadlech. Tento postup je ovšem velmi náročný a nákladný. A hlavně při jeho použití není stoprocentní zaznamenání nebezpečných žraloků.

vlny a surfař

Zkouška s modelem žraloka

Když moře sledujete z letadla a žralok je více než 200 metrů od letové trasy či je přímo pod letadlem nebo v hloubce více než 2,5 metru pod hladinou, nemáte šanci ho zaregistrovat. Ale multispektrální kamery společnosti Shark Alert pokryjí podstatně větší plochu oceánu. Jejich výkon není narušován ani vlnami, ani odleskem slunce na vodní hladině. Tato nová technologie byla testována v Kalifornii. Byl k tomu využit 2,5 metru dlouhý model velkého bílého žraloka.

Kamery na dronech ve všech testovaných případech model spolehlivě zachytily. Navíc je provoz dronu podstatně levnější než provoz letadla s lidskou posádkou. Když kamera z dronu zaznamená přítomnost žraloka, předá dron tuto informaci okamžitě pobřežní hlídce. Varování lze rozeslat též na chytré telefony, hodinky či jiná zařízení vybavená potřebnou aplikací.

žralok ve skoku

Pozná žraloka a vyžene vás včas z vody

Na východním australském pobřeží bude uveden do provozu podobný systém. Jmenuje se SharkSpotter. Bude disponovat umělou inteligencí a využívat algoritmus, aby našel žraloky a jejich záběry živě nahrával a přenášel z dronů na pobřeží. Tento systém dovede též odlišit žraloky od delfínů, rejnoků a jiných mořských tvorů. A také od surfařů. Drony mají přímo na sobě instalovaný megafon, kterým může v případě hrozícího nebezpečí varovat návštěvníky pláží, aby urychleně opustili vodu.

Varující drony
4 (80%)4