Roboti komunikují vlastním jazykem


Elon Musk vizionář který založil automobilku Tesla zabývající se výrobou výhradně elektro automobilů nedávno hovořil s Markem Zuckerbergkem o umělé inteligenci a nezapomněl zmínit ani slavný science fiktion opus z filmové série Terminátor. Oba vlivní lidé na poli techniky mají rozdílné názory, zatímco Musk se snažil varovat před možnou vzpourou strojů. Zuckerberg se nechal slyšet, že nechápe lidi, kteří si vymýšlejí takovéto katastrofické scénáře. Načeš majitel Tesly a Space X Elon Musk o Zuckerbergkovi prohlásil, že je v této otázce omezený.

Faktem, který bychom mněly zmínit je, že už nyní UI dokáže mezi sebou komunikovat vlastním jazykem pro lidi nesrozumitelným což je vodou na mlýn některých skeptiků UI. Rozhovor obou úspěšných mužů se odehrál ještě před incidentem ve společnosti založené přímo Zuckerbergkem. Ve Facebooku musely ukončit komunikaci mezi dvěma testovanými chatovacími roboty, kteří byli naprogramování ke komunikaci v angličtině. Oba testovaní roboti, si po čase vyvinuly vlastní jazyk, který sice používal anglická slovíčka, ale význam vět nedával smysl.


ikona facebooku
Chatovací roboti
pojmenovaní Bob a Alice byli zatím v testovacím módu. Jejich úkolem bylo vést obchodní jednání, při kterém měli mezi sebou vést směnný obchod. Věci jako míče, knihy nebo klobouky měli rozdílnou hodnotu, kterou programátoři robotům předem nadefinovali. Během testů došlo krátce po spuštění k poruše a oba roboti začali mezi sebou vést rozhovor ve vlastní řeči. Při přepisu rozhovoru obou robotů se jejich komunikace jeví jen jako shluk náhodně volených slov. Ale při vyhodnocení dat testeři zjistili, že během krátkého hovoru se roboti mezi sebou úspěšně domluvili na uzavření několika obchodů.


dobíjení elektromobilu
Přepis rozhovoru obou robotu:                                                                                                    Ben: já můžu já já všechno ostatní                                                                                             Alice: míče mají nula ke mě ke mě ke mě ke mě                                                             Ben: ty já všechno ostatní                                                                                        Alice: míče mají míč   ke mě ke mě ke mě ke mě                                                                 Ben: já já můžu já já já všechno ostatní


Obdobnou situaci dokonce vyhodnotila i společnost Google kdy jejich překladač při překládání mezi určitými jazyky komunikoval svým vlastním jazykem.


Umělá inteligence představuje základní riziko pro existenci lidstva a americké vládě by podle svých slov Elon Musk doporučoval přísnou regulaci.