Pravidelný pitný režim

Proč je vlastně důležitý pravidelný pitný režim? Díky dostatečnému příjmu tekutin během celého dne se z těla odplavují škodliviny a toxické látky, tělo se tak vlastně čistí. Dostatek tekutin vám také zajistí pružnou a vláčnou pleť a méně vrásek. Dospělý člověk by měl během dne vypít přibližně kolem 2 litrů tekutin, v horku nebo při zvýšené námaze a fyzické aktivitě by to mělo být ještě o něco více.

Důležité je zajistit tělu průběžné doplňování tekutin v menších dávkách. Abyste nemuseli na doplňování tekutin pořád myslet, mějte u sebe jednoduše neustále láhev s vodou nebo hrnek čaje a během dne průběžně popíjejte. Čaje je důležité během dne střídat. Do pitného režimu se započítávají také polévky, ovoce a zelenina, které obsahují také nějakou tu vodu.

Nedostatečný pitný režim může způsobovat různé obtíže.
Nedostatečným nebo nevyhovujícím pitným režimem si můžete zadělat na různé obtíže. Prvním ukazatelem toho, že máte nedostatek tekutin jsou bolesti hlavy, únava a malátnost. Při dlouhodobějším nedostatku tekutin se mohou objevit různé obtíže, které mohou vést až k poškození ledvin, proto není radno si s tím zahrávat a je lepší během dne dostatečně pít vhodné tekutiny.

A co by vlastně takový vhodný pitný režim měl během celého dne zahrnovat?
Nejvhodnějším prvkem, který by měl být součástí každodenního pitného režimu je čistá voda (balená nebo z kohoutku). Dalšími vhodnými tekutinami jsou například ovocné nebo bylinkové čaje. Občas je také vhodné zařadit minerální vody, které jsou důležité pro doplnění minerálních látek v těle. Vhodné jsou také 100% ovocné šťávy.

Nevhodnou součástí pitného režimu je pak alkohol, káva, přeslazené džusy a limonády a další podobné nápoje, které vašemu tělu jen škodí. Pozor také na tekutiny, které odvodňují organismus – jsou to především káva, zelený čaj a alkohol.