Facebook zavádí umělou inteligenci, ta má zamezit sebevraždám

Nejrozšířenější sociální síť Facebook každým dnem stále narůstá a v těchto dnech ho aktivně využívá přes dvě miliardy uživatelů. Nikdo tak nepochybuje, že se současně jedná o největší databázi informací na světě. Není také tajemstvím, že i při policejním vyšetřování je Facebook využíván pro získání podstatných informací o dotyčné osobě. Tam totiž lze mimo jiné nalézt i informaci o tom, proč se někdo chce pokusit o sebevraždu. Dotyčná osoba to jednoduše sdílí se světem.
ikony u hlavy

Jak to funguje?

Autoři Facebooku v tomto směru pokročili dále, a chtějí takovýmto nešťastným událostem, pokud možno, předcházet. Začali k tomu využívat umělou inteligenci, která má zjistit, zda někdo o sebevraždě, třeba jen trochu, neuvažuje. Již v minulosti byly zavedeny mechanismy, skrze které lze označit někoho, kdo přemýšlí podobným směrem. Nyní však nová funkce odhalí takové uvažování ještě před tím, než to někdo sám nahlásí.
Služba skenuje různé příspěvky, společně s videi a živými přenosy, technikou zvanou Vzorcové rozpoznávání. Například, už komentář od kamaráda: „Jsi v pohodě?“, je zařazen do užšího výběru. Neznamená to však, že adresát zprávy je hned sebevrah, ale inteligentní rozpoznávání může tuto konverzaci sledovat pozorněji. Podle dalšího chování se pak snaží poznat, zda jde o problém, či nikoliv. Při odhalení sebevražedného, či podobného smýšlení, dojde k označení zprávy skrze již zavedený mechanismus, na jehož konci je člověk, který ihned kontaktuje příslušné orgány.